Catholic-Hierarchy DC

Bishop Claude Champagne, O.M.I.

Bishop of Edmundston, New Brunswick


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1947 BornLachine
Jun 197527.9Ordained DeaconDeacon of Oblates of Mary Immaculate
8 Jun 197527.9ProfessedMember of Oblates of Mary Immaculate
9 Aug 197528.0Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
25 Mar 200355.7AppointedAuxiliary Bishop of Halifax, Nova Scotia, Canada
25 Mar 200355.7AppointedTitular Bishop of Sufasar
11 Jun 200355.9Ordained BishopTitular Bishop of Sufasar
13 Jul 200760.0AppointedApostolic Administrator of Halifax, Nova Scotia, Canada
13 Jul 200760.0AppointedApostolic Administrator of Yarmouth, Nova Scotia, Canada
18 Oct 200760.2ResignedApostolic Administrator of Halifax, Nova Scotia, Canada
18 Oct 200760.2ResignedApostolic Administrator of Yarmouth, Nova Scotia, Canada
5 Jan 200961.5AppointedBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
25 Mar 200961.7InstalledBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Claude Champagne:
Bishop Claude Champagne O.M.I. (born ) Bishop of Edmundston

Please contact the Bishop through the Diocese of Edmundston.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 5 Jan 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 172, Number 14,408

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013