Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Cece

Deceased

Bishop of Aversa


Events

DateAgeEventTitle
10 Jun 1914BornCimitile
19 Dec 193622.5Ordained PriestPriest
3 May 195641.9AppointedBishop of Ischia, Italy
29 Jun 195642.1Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
6 Aug 196248.2AppointedCoadjutor Bishop of Aversa, Italy
6 Aug 196248.2AppointedTitular Bishop of Tamiathis
31 Mar 196651.8SucceededBishop of Aversa, Italy
10 Jun 198066.0DiedBishop of Aversa, Italy

MicroData Summary for Antonio Cece:
Bishop Antonio Cece (born , died ) Bishop of Aversa

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013