Catholic-Hierarchy DC

Bishop Matteo Guido Sperandeo

Deceased

Bishop Emeritus of Calvi e Teano


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1908BornLauro
26 May 193223.6Ordained PriestPriest
28 May 194940.7AppointedAuxiliary Bishop of Nola, Italy
28 May 194940.7AppointedTitular Bishop of Samos
17 Jul 194940.8Ordained BishopTitular Bishop of Samos
23 Feb 195243.4AppointedBishop of Muro Lucano, Italy
5 Sep 195445.9AppointedBishop of Calvi e Teano, Italy
17 Aug 198475.9RetiredBishop of Calvi e Teano, Italy
1 Dec 198779.2DiedBishop Emeritus of Calvi e Teano, Italy

MicroData Summary for Matteo Guido Sperandeo:
Bishop Matteo Guido Sperandeo (born , died ) Bishop Emeritus of Calvi e Teano

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013