Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino D’Arco

Deceased

Bishop of Castellammare di Stabia


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1899BornIschia
19 Mar 192324.0Ordained PriestPriest
3 Feb 195151.9AppointedCoadjutor Bishop of Castellammare di Stabia, Italy
3 Feb 195151.9AppointedTitular Bishop of Thennesus
1 Apr 195152.1Ordained BishopTitular Bishop of Thennesus
29 Mar 195253.1SucceededBishop of Castellammare di Stabia, Italy
21 Sep 196667.5DiedBishop of Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Agostino D’Arco:
Bishop Agostino D’Arco (born , died ) Bishop of Castellammare di Stabia

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013