Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michele Cecchini

Deceased

Apostolic Nuncio to Austria

Titular Archbishop of Aquileia


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1920BornLammari
2 Jul 194424.3Ordained PriestPriest
26 Feb 196949.0AppointedTitular Archbishop of Aquileia
26 Feb 196949.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Madagascar
1 Mar 196949.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Mauritius
13 Apr 196949.1Ordained BishopTitular Archbishop of Aquileia
18 Jun 197656.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Yugoslavia
4 Dec 198464.8AppointedApostolic Nuncio to Austria
26 Apr 198969.1DiedApostolic Nuncio to Austria

MicroData Summary for Michele Cecchini:
Archbishop Michele Cecchini (born , died ) Apostolic Nuncio of Austria

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 20.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013