Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franc Kramberger

Archbishop Emeritus of Maribor


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1936 BornLenart
29 Jun 196023.7Ordained PriestPriest of Lavant, Slovenia
6 Nov 198044.1AppointedBishop of Maribor, Slovenia
21 Dec 198044.2Ordained BishopBishop of Maribor, Slovenia
7 Apr 200669.5AppointedArchbishop of Maribor, Slovenia
24 Sep 200670.0InstalledArchbishop of Maribor, Slovenia
3 Feb 201174.3ResignedArchbishop of Maribor, Slovenia

MicroData Summary for Franc Kramberger:
Archbishop Franc Kramberger (born ) Archbishop Emeritus of Maribor

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Maribor.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 7 Apr 2006
  • r: Bollettino, 3 Feb 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013