Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paolo Castiglioni

Deceased

Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1874BornOssona
18 Dec 189723.7Ordained PriestPriest
12 Jan 193762.7AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
12 Jan 193762.7AppointedTitular Bishop of Famagusta
7 Feb 193762.8Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
19 Mar 194368.9DiedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy

MicroData Summary for Paolo Castiglioni:
Bishop Paolo Castiglioni (born , died ) Auxiliary Bishop of Milano {Milan}

  • a priest for 45.3 years
  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013