Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lorenzo Maria Balconi, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong]

Titular Archbishop of Hierapolis in Phrygia

Superior General of Pontifical Institute for Foreign Missions


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1878BornMilano, Italy
189819.4ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
22 Dec 190022.4Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
18 Feb 192849.5AppointedVicar Apostolic of Hanchung [Hanzhong], China
18 Feb 192849.5AppointedTitular Bishop of Mylasa
17 May 192849.8Ordained BishopTitular Bishop of Mylasa
Mar 1934³55.6ResignedVicar Apostolic of Hanchung [Hanzhong], China
Mar 1934³55.6AppointedSuperior General of Pontifical Institute for Foreign Missions
3 Aug 193961.0AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Phrygia
10 Apr 196990.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Lorenzo Maria Balconi:
Archbishop Lorenzo Maria Balconi P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hanchung [Hanzhong]

  • a priest for 68.3 years
  • a bishop for 40.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013