Catholic-Hierarchy DC

Bishop Flaminio Belotti, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Nanyang [Nanyang]

Titular Bishop of Sufetula


Events

DateAgeEventTitle
9 Feb 1874BornSerina, Italy
8 Oct 189925.7Ordained PriestPriest
9 Sep 190733.6ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
14 Jun 191743.3AppointedVicar Apostolic of Southern Honan {Ho-Nan Meridionale}, China
14 Jun 191743.3AppointedTitular Bishop of Sufetula
6 Jan 191843.9Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
1937²62.9ResignedVicar Apostolic of Nanyang [Nanyang], China
23 Nov 194571.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Nanyang [Nanyang], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Flaminio Belotti:
Bishop Flaminio Belotti P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Nanyang [Nanyang]

  • a priest for 46.1 years
  • a bishop for 27.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013