Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Calza, S.X. †

Deceased

Vicar Apostolic of Chengchow [Zhengzhou]

Titular Bishop of Termessus


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1879BornRoccaprebalza di Berceto, Italy
189717.4ProfessedMember of Xaverian Missionary Fathers
24 May 190222.8Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
23 Jun 190626.9AppointedPrefect of Western Honan {Ho-Nan Occidentale}, China
18 Sep 191132.1AppointedVicar Apostolic of Western Honan {Ho-Nan Occidentale}, China
18 Sep 191132.1AppointedTitular Bishop of Termessus
12 Apr 191232.7Ordained BishopTitular Bishop of Termessus
27 Oct 194465.3DiedVicar Apostolic of Chengchow [Zhengzhou], China

MicroData Summary for Luigi Calza:
Bishop Luigi Calza S.X. (born , died ) Vicar Apostolic of Chengchow [Zhengzhou]

  • a priest for 42.4 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013