Catholic-Hierarchy DC

Bishop Costantino Caminada

Deceased

Bishop of Ferentino


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1900BornMelegnano
26 May 192322.9Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
22 May 195352.9AppointedBishop of Sant’Agata de’ Goti, Italy
29 Jun 195353.0Ordained BishopBishop of Sant’Agata de’ Goti, Italy
16 Jan 196059.5AppointedTitular Bishop of Thespiae
16 Jan 196059.5AppointedAuxiliary Bishop of Siracusa, Italy
21 Jul 196262.1AppointedBishop of Ferentino, Italy
6 Nov 197272.4DiedBishop of Ferentino, Italy

MicroData Summary for Costantino Caminada:
Bishop Costantino Caminada (born , died ) Bishop of Ferentino

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013