Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Guido Luigi Bentivoglio, S.O.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Catania


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1899BornViterbo
10 Jun 192223.1Ordained PriestPriest of Other
27 Jul 193940.2AppointedBishop of Avellino, Italy
24 Aug 193940.3Ordained BishopBishop of Avellino, Italy
30 Mar 194949.9AppointedCoadjutor Archbishop of Catania, Italy
30 Mar 194949.9AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
3 Apr 195252.9SucceededArchbishop of Catania, Italy
16 Jul 197475.2RetiredArchbishop of Catania, Italy
8 Dec 197879.5DiedArchbishop Emeritus of Catania, Italy

MicroData Summary for Guido Luigi Bentivoglio:
Archbishop Guido Luigi Bentivoglio S.O.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Catania

  • a priest for 56.5 years
  • a bishop for 39.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014