Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvatore Di Salvo

Deceased

Bishop Emeritus of Nicosia

Titular Bishop of Cissita


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1922BornFleri Etneo
29 Jun 194522.7Ordained PriestPriest
31 Oct 196846.0AppointedAuxiliary Bishop of Rossano, Italy
31 Oct 196846.0AppointedTitular Bishop of Turres in Numidia
21 Dec 196846.2Ordained BishopTitular Bishop of Turres in Numidia
15 Dec 196947.2AppointedAuxiliary Bishop of Reggio Calabria, Italy
197148.2AppointedAuxiliary Bishop of Santa Lucia del Mela, Italy
20 Dec 197654.2AppointedBishop of Nicosia, Italy
9 Apr 198461.5ResignedBishop of Nicosia, Italy
9 Apr 198461.5AppointedTitular Bishop of Cissita
5 Dec 200583.1DiedBishop Emeritus of Nicosia, Italy

MicroData Summary for Salvatore Di Salvo:
Bishop Salvatore Di Salvo (born , died ) Bishop Emeritus of Nicosia

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013