Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Pennisi

Deceased

Bishop Emeritus of Ragusa


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1898BornPedara
21 Aug 192123.5Ordained PriestPriest
11 Jul 195052.4AppointedAuxiliary Bishop of Siracusa, Italy
11 Jul 195052.4AppointedTitular Bishop of Caesarea in Mauretania
15 Aug 195052.4Ordained BishopTitular Bishop of Caesarea in Mauretania
1 Oct 195557.6AppointedBishop of Ragusa, Italy
2 Feb 197475.9RetiredBishop of Ragusa, Italy
25 Jun 197476.3DiedBishop Emeritus of Ragusa, Italy

MicroData Summary for Francesco Pennisi:
Bishop Francesco Pennisi (born , died ) Bishop Emeritus of Ragusa

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013