Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Crisostomo Battelli

Deceased

Titular Archbishop of Amasea


Events

DateAgeEventTitle
Mar 1658BornSassocorvaro
14 Apr 169133.1Ordained PriestPriest
5 Oct 171658.6AppointedTitular Archbishop of Amasea
11 Oct 171658.6Ordained BishopTitular Archbishop of Amasea
30 Jul 172567.4DiedTitular Archbishop of Amasea

MicroData Summary for Giovanni Crisostomo Battelli:
Archbishop Giovanni Crisostomo Battelli (died ) Titular Archbishop of Amasea

  • a priest for 34.3 years
  • a bishop for 8.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 17 Oct 2013