Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isidorus Barriga

Deceased

Titular Bishop of Myrina


Events

DateAgeEventTitle
25 Mar 1854BornJipijapa
2 Apr 187622.0Ordained DeaconDeacon
29 Jul 187723.3Ordained PriestPriest
26 Jun 189036.3AppointedTitular Bishop of Myrina
1894¹39.8DiedTitular Bishop of Myrina

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Isidorus Barriga:
Bishop Isidorus Barriga (born ) Titular Bishop of Myrina

  • a priest for 16.4 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 399

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013