Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José María Riofrío y Valdivieso

Deceased

Archbishop Emeritus of Quito


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1794BornCariamanga (Loja)
29 Sep 182126.8Ordained PriestPriest
10 Mar 185358.3AppointedAuxiliary Bishop of Quito, Ecuador
10 Mar 185358.3AppointedTitular Bishop of Pompeiopolis in Cilicia
29 Jun 185358.6Ordained BishopTitular Bishop of Pompeiopolis in Cilicia
22 Jul 186166.7AppointedArchbishop of Quito, Ecuador
2 Apr 186772.3ResignedArchbishop of Quito, Ecuador
2 Apr 186772.3AppointedApostolic Administrator of Loja, Ecuador
1875¹80.1ResignedApostolic Administrator of Loja, Ecuador
22 Oct 187782.9DiedArchbishop Emeritus of Quito, Ecuador

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for José María Riofrío y Valdivieso:
Archbishop José María Riofrío y Valdivieso (born , died ) Archbishop Emeritus of Quito

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1858
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 348, and Page 462
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 475
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 209, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013