Catholic-Hierarchy DC

Dominican Republic

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
13 Jul 1975 Bishop Príamo Pericles Tejeda RosarioBishop Emeritus of Baní
28 Aug 1976 Bishop Fabio Mamerto Rivas Santos, S.D.B.Bishop Emeritus of Barahona
21 May 1977 Bishop Jesús María de Jesús MoyaBishop Emeritus of San Francisco de Macorís
5 Nov 1977 Archbishop Blasco Francisco CollaçoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
25 Feb 1978 Nicolás de Jesús Cardinal López RodríguezArchbishop of Santo Domingo
3 Sep 1988 Archbishop François Robert BacquéApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands
6 Jan 1989 Archbishop Ramón Benito de La Rosa y CarpioArchbishop Emeritus of Santiago de los Caballeros
22 Jun 1991 Bishop José Dolores Grullón EstrellaBishop of San Juan de la Maguana
8 Dec 1992 Bishop Gabriel Antonio Camilo GonzálezBishop Emeritus of La Vega
6 Jul 1996 Bishop Pablo Cedano CedanoAuxiliary Bishop Emeritus of Santo Domingo
6 Jul 1996 Bishop Amancio Escapa Aparicio, O.C.D.Auxiliary Bishop of Santo Domingo
25 Jan 1997 Bishop Gregorio Nicanor Peña RodríguezBishop of Nuestra Señora de la Altagracia en Higüey
Most Junior
9 May 2015 Bishop Héctor Rafael Rodríguez Rodríguez, M.S.C.Bishop of La Vega
25 Apr 2015 Bishop Andrés Napoleón Romero CárdenasBishop of Barahona
28 Jul 2012 Bishop Fausto Ramón Mejía VallejoBishop of San Francisco de Macorís
29 Jun 2010 Bishop Victor Emilio Masalles PereAuxiliary Bishop of Santo Domingo
27 Sep 2008 Archbishop Jude Thaddeus OkoloApostolic Nuncio to Dominican Republic
8 Dec 2007 Bishop Valentín Reynoso Hidalgo, M.S.C.Auxiliary Bishop of Santiago de los Caballeros
16 Jul 2005 Bishop Julio César Corniel AmaroBishop of Puerto Plata
19 Mar 2001 Archbishop Timothy Paul Andrew BroglioArchbishop of United States of America, Military
2 Jun 2000 Bishop Diómedes Espinal de LeónBishop of Mao-Monte Cristi
22 Jan 2000 Bishop Rafael Leónidas Felipe y NúñezBishop Emeritus of Barahona
6 Jan 2000 (Layman) Józef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
19 Sep 1998 Archbishop Freddy Antonio de Jesús Bretón MartínezArchbishop of Santiago de los Caballeros

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.6, 8 Feb 2015; Data: 23 Mar 2015