Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jesús María de Jesús Moya

Bishop Emeritus of San Francisco de Macorís


Events

DateAgeEventTitle
28 Nov 1934 BornSabana Angosta
18 Mar 196126.3Ordained PriestPriest
13 Apr 197742.4AppointedAuxiliary Bishop of Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
13 Apr 197742.4AppointedTitular Bishop of Maxita
21 May 197742.5Ordained BishopTitular Bishop of Maxita
20 Apr 198449.4AppointedBishop of San Francisco de Macorís, Dominican Republic
31 May 201277.5RetiredBishop of San Francisco de Macorís, Dominican Republic

MicroData Summary for Jesús María de Jesús Moya:
Bishop Jesús María de Jesús Moya (born ) Bishop Emeritus of San Francisco de Macorís

Please contact the Bishop through the Diocese of San Francisco de Macorís.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 124
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 31 May 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013