Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas James Wade, S.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Northern Solomon Islands

Titular Bishop of Barbalissus


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1893BornProvidence, RI, USA
15 Jun 192228.9Ordained PriestPriest of Society of Mary
3 Jul 193036.9AppointedVicar Apostolic of Northern Solomon Islands, Papua New Guinea
3 Jul 193036.9AppointedTitular Bishop of Barbalissus
26 Oct 193037.2Ordained BishopTitular Bishop of Barbalissus
14 Jun 196066.9ResignedVicar Apostolic of Northern Solomon Islands, Papua New Guinea
11 Jun 196975.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Northern Solomon Islands, Papua New Guinea

MicroData Summary for Thomas James Wade:
Bishop Thomas James Wade S.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Northern Solomon Islands

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c34: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 72

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013