Catholic-Hierarchy DC

Bishop Leo Isidore Scharmach, M.S.C. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Rabaul

Titular Bishop of Mostene


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1896BornStarograd
25 Jul 192428.3Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
13 Jun 193943.2AppointedVicar Apostolic of Rabaul, Papua New Guinea
13 Jun 193943.2AppointedTitular Bishop of Mostene
3 Oct 193943.5Ordained BishopTitular Bishop of Mostene
6 Aug 196266.3ResignedVicar Apostolic of Rabaul, Papua New Guinea
26 Nov 196468.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Rabaul, Papua New Guinea

MicroData Summary for Leo Isidore Scharmach:
Bishop Leo Isidore Scharmach M.S.C. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Rabaul

  • a priest for 40.3 years
  • a bishop for 25.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013