Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gerard Vesters, M.S.C. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Rabaul

Titular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1876BornVucht, Netherlands
28 Oct 190327.2Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
Dec 1919³43.3AppointedPrefect of Celebes, Indonesia
16 Feb 192346.5AppointedTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
16 Feb 192346.5AppointedVicar Apostolic of New Pomerania, Papua New Guinea
5 Aug 192346.9Ordained BishopTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
14 Nov 192650.2AppointedVicar Apostolic of Rabaul, Papua New Guinea
1939²62.3ResignedVicar Apostolic of Rabaul, Papua New Guinea
30 Aug 195478.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Rabaul, Papua New Guinea

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gerard Vesters:
Bishop Gerard Vesters M.S.C. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Rabaul

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013