Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Couppé, M.S.C. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of New Pomerania, Papua New Guinea

Titular Archbishop of Hierapolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
26 Aug 1850Born
30 May 187423.7Ordained PriestPriest of Blois, France
26 Aug 188131.0ProfessedPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
26 Aug 188434.0Perpetual VowsPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
28 Dec 188939.3AppointedVicar Apostolic of New Pomerania, Papua New Guinea
28 Dec 188939.3AppointedTitular Bishop of Lerus
5 Oct 189040.1Ordained BishopTitular Bishop of Lerus
1923¹72.3ResignedVicar Apostolic of New Pomerania, Papua New Guinea
18 Dec 192575.3AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Phrygia
20 Jul 192675.9DiedVicar Apostolic Emeritus of New Pomerania, Papua New Guinea

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Louis Couppé
Archbishop Louis Couppé M.S.C. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of New Pomerania

EventPlace
Birth PlaceRomorantin, France
Ordained BishopSacre-Coeur, Seminary, Antwerpen

  • a priest for 52.1 years
  • a bishop for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 340
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1890, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast