Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Victor Frederick Foley, S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Suva, Fiji

Titular Archbishop of Gortyna


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1909BornSandgate, Great Britain
7 Jun 193627.0Ordained PriestPriest of Society of Mary
11 May 194434.9AppointedVicar Apostolic of Fiji Island, Pacific (Oceania)
11 May 194434.9AppointedTitular Bishop of Petinessus
6 Aug 194435.1Ordained BishopTitular Bishop of Petinessus
21 Jun 196657.0AppointedArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
1 Jan 196757.5ResignedArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
1 Jan 196757.5AppointedTitular Archbishop of Gortyna
12 Jan 198777.6DiedArchbishop Emeritus of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Victor Frederick Foley:
Archbishop Victor Frederick Foley S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Suva

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 42.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013