Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pietro Villa, F.S.C.J. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Ostia

Titular Bishop of Lystra

Auxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1889BornMilano
10 Jun 191122.4Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
28 Jul 193748.5AppointedPrefect of Gondar, Ethiopia
25 Mar 194657.2AppointedAuxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina, Italy
25 Mar 194657.2AppointedTitular Bishop of Lystra
1 May 194657.3Ordained BishopTitular Bishop of Lystra
13 Jan 195162.0AppointedAuxiliary Bishop of Ostia, Italy
13 Nov 196071.8DiedAuxiliary Bishop of Ostia, Italy

MicroData Summary for Pietro Villa:
Bishop Pietro Villa F.S.C.J. (born , died ) Auxiliary Bishop of Ostia

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 14.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Apostolische Nachfolge
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013