Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonino Arata

Deceased

Official of the Congregation for the Oriental Churches

Titular Archbishop of Sardes


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1883Born
9 Jun 190622.6Ordained PriestPriest
19 Nov 193148.0AppointedOfficial to Lithuania
5 Sep 193349.8AppointedOfficial to Estonia
11 Jul 193551.7AppointedApostolic Nuncio to Latvia
11 Jul 193551.7AppointedApostolic Nuncio to Estonia
12 Jul 193551.7AppointedTitular Archbishop of Sardes
11 Aug 193551.7Ordained BishopTitular Archbishop of Sardes
1939¹55.1ResignedApostolic Nuncio to Estonia
5 Aug 194056.7ResignedApostolic Nuncio to Latvia
31 Mar 194157.4AppointedOfficial of the Congregation for the Oriental Churches
25 Aug 194864.8DiedOfficial of the Congregation for the Oriental Churches

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antonino Arata (VIAF: 16115102)
Archbishop Antonino Arata (born , died ) Official of Oriental Churches

EventPlace
Birth PlacePiacenza, Diocese of Piacenza, Italy
Death PlaceGrottaferrata

  • a priest for 42.2 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 62
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 117, and Page 161, and Page 167
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 168

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast