Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marie-Joseph (Maxime Justin Félix) Verdier, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

Titular Bishop of Megara


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1835Born
8 Dec 187136.7ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
21 Dec 187237.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
22 Dec 188247.7AppointedTitular Bishop of Megara
9 Jan 188347.7AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
13 May 188348.1Ordained BishopTitular Bishop of Megara
12 Feb 188448.8SucceededVicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
26 Feb 190872.9ResignedVicar Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
17 Jan 192286.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Marie-Joseph (Maxime Justin Félix) Verdier
Bishop Marie-Joseph (Maxime Justin Félix) Verdier SS.CC. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tahiti {Isole Tahiti}

EventPlace
Birth PlaceChâteauneuf-de-Randon, France
Ordained BishopQuito, Archdiocese of Quito, Ecuador

  • a priest for 49.0 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 376
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1883, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 11 Apr 2017