Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antanas Vaičius

Deceased

Bishop Emeritus of Telšiai (-Klaipeda)


Events

DateAgeEventTitle
5 Apr 1926BornTelšiai
24 Sep 195024.5Ordained PriestPriest of Telšiai, Lithuania
5 Jul 198256.3AppointedApostolic Administrator of Telšiai, Lithuania
5 Jul 198256.3AppointedTitular Bishop of Sullectum
25 Jul 198256.3Ordained BishopTitular Bishop of Sullectum
10 Mar 198962.9AppointedBishop of Telšiai, Lithuania
26 May 200175.1RetiredBishop of Telšiai (-Klaipeda), Lithuania
25 Nov 200882.6DiedBishop Emeritus of Telšiai (-Klaipeda), Lithuania

MicroData Summary for Antanas Vaičius:
Bishop Antanas Vaičius (born , died ) Bishop Emeritus of Telšiai (-Klaipeda)

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013