Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kaziemiras Paltarokas

Deceased

Bishop of Panevėžys


Events

DateAgeEventTitle
22 Oct 1875BornLinkuva
22 Mar 190226.4Ordained PriestPriest
5 Apr 192650.5AppointedBishop of Panevėžys, Lithuania
2 May 192650.5Ordained BishopBishop of Panevėžys, Lithuania
30 May 192650.6InstalledBishop of Panevėžys, Lithuania
9 Aug 194973.8AppointedApostolic Administrator of Vilnius, Lithuania
8 Dec 195782.1ResignedApostolic Administrator of Vilnius, Lithuania
3 Jan 195882.2DiedBishop of Panevėžys, Lithuania

MicroData Summary for Kaziemiras Paltarokas:
Bishop Kaziemiras Paltarokas (born , died ) Bishop of Panevėžys

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Number 17,172
  • b/c23: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 26
  • c2+: CB, 6 Dec 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Number 17,598

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013