Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Albert Joseph Tsiahoana

Deceased

Archbishop Emeritus of Antsiranana


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1927BornFénérive-Est
26 Aug 195629.1Ordained PriestPriest of Diégo-Suarez, Madagascar
10 Feb 196436.5AppointedAuxiliary Bishop of Diégo-Suarez, Madagascar
10 Feb 196436.5AppointedTitular Bishop of Abthugni
14 Jun 196436.9Ordained BishopTitular Bishop of Abthugni
13 Apr 196739.7AppointedArchbishop of Diégo-Suarez, Madagascar
14 Nov 199871.3ResignedArchbishop of Antsiranana, Madagascar
15 Jun 201284.9DiedArchbishop Emeritus of Antsiranana, Madagascar

MicroData Summary for Albert Joseph Tsiahoana:
Archbishop Albert Joseph Tsiahoana (born , died ) Archbishop Emeritus of Antsiranana

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 48.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: CB, 22 Jun 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 15 Dec 2013