Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armand Toasy

Bishop Emeritus of Port-Bergé


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1939 BornAmpondralava
13 Apr 196929.4Ordained PriestPriest
22 Jun 198444.6AppointedAuxiliary Bishop of Majunga, Madagascar
22 Jun 198444.6AppointedTitular Bishop of Turuzi
4 Nov 198445.0Ordained BishopTitular Bishop of Turuzi
3 Jul 198747.6AppointedBishop of Miarinarivo, Madagascar
18 Oct 199353.9AppointedBishop of Port-Bergé, Madagascar
15 Dec 201374.1ResignedBishop of Port-Bergé, Madagascar

MicroData Summary for Armand Toasy:
Bishop Armand Toasy (born ) Bishop Emeritus of Port-Bergé

Please contact the Bishop through the Diocese of Port-Bergé.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Deceased Cardinals (back)
  • r: Bollettino, 15 Dec 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 15 Dec 2013