Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Ignace Randrianasolo

Deceased

Bishop Emeritus of Mahajanga


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1947BornNandihizana
20 Dec 197528.4Ordained PriestPriest
24 Oct 199750.2AppointedAuxiliary Bishop of Antananarivo, Madagascar
24 Oct 199750.2AppointedTitular Bishop of Milevum
8 Feb 199850.5Ordained BishopTitular Bishop of Milevum
3 Jun 199951.8AppointedBishop of Mahajanga, Madagascar
2 Feb 201062.5ResignedBishop of Mahajanga, Madagascar
4 Feb 201062.5DiedBishop Emeritus of Mahajanga, Madagascar

MicroData Summary for Joseph Ignace Randrianasolo:
Bishop Joseph Ignace Randrianasolo (born , died ) Bishop Emeritus of Mahajanga

  • a priest for 34.1 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Feb 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Number 13,238
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013