Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Joseph Trudel, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tabora

Titular Bishop of Noba


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1890BornHedgewick Station, IL, USA
29 Jun 192030.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
25 Apr 193343.0AppointedVicar Apostolic of Tabora, Tanzania
25 Apr 193343.0AppointedTitular Bishop of Noba
16 Jul 193343.2Ordained BishopTitular Bishop of Noba
4 Feb 194958.8ResignedVicar Apostolic of Tabora, Tanzania
6 Oct 196878.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Tabora, Tanzania

MicroData Summary for William Joseph Trudel:
Bishop William Joseph Trudel M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tabora

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 35.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013