Catholic-Hierarchy DC

Arthur Cardinal Hinsley

Deceased

Archbishop of Westminster, England

Cardinal-Priest of Santa Susanna

Note/Previous Titular See: (Rector/English College; adel/British Africa)


Events

DateAgeEventTitle
25 Aug 1865BornSelby
23 Dec 189328.3Ordained PriestPriest of Westminster, England, Great Britain
10 Aug 192661.0AppointedTitular Bishop of Sebastopolis in Armenia
30 Nov 192661.3Ordained BishopTitular Bishop of Sebastopolis in Armenia
9 Jan 193064.4AppointedTitular Archbishop of Sardes
9 Jan 193064.4AppointedApostolic Delegate to Other
25 Mar 193468.6ResignedApostolic Delegate to Other
1 Apr 193569.6AppointedArchbishop of Westminster, England, Great Britain
13 Dec 193772.3Elevated to Cardinal
13 Dec 193772.3AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
17 Mar 194377.6DiedArchbishop of Westminster, England, Great Britain

MicroData Summary for Arthur Hinsley:
Cardinal Arthur Hinsley (born , died ) Archbishop of Westminster

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 16.3 years
  • a cardinal for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1926, Number 83

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013