Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edgar Aristide Maranta, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Dar-es-Salaam

Titular Archbishop of Castrum


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1897BornPoschiavo, Switzerland
6 Apr 192427.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
27 Mar 193033.2AppointedVicar Apostolic of Dar-es-Salaam, Tanzania
27 Mar 193033.2AppointedTitular Bishop of Vinda
17 Aug 193033.6Ordained BishopTitular Bishop of Vinda
25 Mar 195356.2AppointedArchbishop of Dar-es-Salaam, Tanzania
12 Dec 196467.9AppointedApostolic Administrator of Zanzibar e Pemba, Tanzania
9 May 196669.3ResignedApostolic Administrator of Zanzibar e Pemba, Tanzania
19 Dec 196871.9ResignedArchbishop of Dar-es-Salaam, Tanzania
19 Dec 196871.9AppointedTitular Archbishop of Castrum
29 Jan 197578.1DiedArchbishop Emeritus of Dar-es-Salaam, Tanzania

MicroData Summary for Edgar Aristide Maranta:
Archbishop Edgar Aristide Maranta O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop Emeritus of Dar-es-Salaam

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 44.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1930, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 6 Nov 2014