Catholic-Hierarchy DC

Archbishop David Mathew

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Great Britain, Military

Titular Archbishop of Apamea in Bithynia

Titular See: (adel/East Africa)


Events

DateAgeEventTitle
15 Jan 1902BornLyme Regis
25 Jun 192927.4Ordained PriestPriest
3 Dec 193836.9AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
3 Dec 193836.9AppointedTitular Bishop of Aeliae
21 Dec 193836.9Ordained BishopTitular Bishop of Aeliae
20 Feb 194644.1AppointedApostolic Delegate to Other
20 Feb 194644.1AppointedTitular Archbishop of Apamea in Bithynia
16 Apr 195452.3AppointedVicar Apostolic of Great Britain, Military
23 Mar 196361.2ResignedVicar Apostolic of Great Britain, Military
12 Dec 197573.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Great Britain, Military

MicroData Summary for David Mathew:
Archbishop David Mathew (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Great Britain, Military

  • a priest for 46.5 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1938, Number 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013