Catholic-Hierarchy DC

Bishop René Toussaint, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Idiofa


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1920BornOchamps, Belgium
8 Jul 194525.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
16 Jan 195837.9AppointedVicar Apostolic of Ipamu, Congo (Dem. Rep.)
16 Jan 195837.9AppointedTitular Bishop of Calama
11 May 195838.2Ordained BishopTitular Bishop of Calama
10 Nov 195939.7AppointedBishop of Ipamu, Congo (Dem. Rep.)
21 May 197050.2ResignedBishop of Idiofa, Congo (Dem. Rep.)
21 May 197050.2AppointedTitular Bishop of Cluain Iraird
23 Jul 197656.4ResignedTitular Bishop of Cluain Iraird
21 Mar 199373.0DiedBishop Emeritus of Idiofa, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for René Toussaint:
Bishop René Toussaint O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Idiofa

  • a priest for 47.7 years
  • a bishop for 34.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013