Catholic-Hierarchy DC

Bishop Cyprien-Louis-Pierre-Clément Tourel

Deceased

Bishop Emeritus of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières)


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1911BornSaint-Sever-du-Moustier
29 Jun 193625.4Ordained PriestPriest
4 Feb 195544.0AppointedAuxiliary Bishop of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières), France
4 Feb 195544.0AppointedTitular Bishop of Thuburnica
25 Mar 195544.2Ordained BishopTitular Bishop of Thuburnica
24 Feb 195847.1AppointedBishop of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières), France
15 May 197665.3ResignedBishop of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières), France
16 Dec 197867.9DiedBishop Emeritus of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières), France

MicroData Summary for Cyprien-Louis-Pierre-Clément Tourel:
Bishop Cyprien-Louis-Pierre-Clément Tourel (born , died ) Bishop Emeritus of Montpellier (-Lodève-Béziers-Agde-Saint-Pons-de-Thomières)

  • a priest for 42.5 years
  • a bishop for 23.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013