Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Daw Tang

Bishop of Myitkyina


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1946 BornMaw Gun
15 Mar 197932.2Ordained PriestPriest of Myitkyina, Myanmar
15 Jan 200255.1AppointedAuxiliary Bishop of Myitkyina, Myanmar
15 Jan 200255.1AppointedTitular Bishop of Maturba
11 Apr 200255.3Ordained BishopTitular Bishop of Maturba
3 Dec 200458.0AppointedBishop of Myitkyina, Myanmar
6 Feb 200558.1InstalledBishop of Myitkyina, Myanmar

MicroData Summary for Francis Daw Tang:
Bishop Francis Daw Tang (born ) Bishop of Myitkyina

Please contact the Bishop through the Diocese of Myitkyina.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 167, Number 14,172

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013