Catholic-Hierarchy DC

Bishop Władysław Suszyński

Deceased

Apostolic Administrator of Vilnius

Titular Bishop of Tabbora


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1898BornJanów
26 May 192123.3Ordained PriestPriest
19 Jan 194850.0AppointedAuxiliary Bishop of Vilnius, Lithuania
19 Jan 194850.0AppointedTitular Bishop of Tabbora
9 May 194850.3Ordained BishopTitular Bishop of Tabbora
3 Jul 196870.4AppointedApostolic Administrator of Vilnius, Lithuania
27 Oct 196870.8DiedApostolic Administrator of Vilnius, Lithuania

MicroData Summary for Władysław Suszyński:
Bishop Władysław Suszyński (born , died ) Apostolic Administrator of Vilnius

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 20.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013