Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Denis (Alphonse) Steyaert, O.C.D. †

Deceased

Titular Archbishop of Damascus


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1827BornGand
22 Dec 184922.6Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
15 Apr 190173.9AppointedTitular Archbishop of Damascus
21 Apr 190174.0Ordained BishopTitular Archbishop of Damascus
27 Jul 191083.2DiedTitular Archbishop of Damascus

MicroData Summary for Denis (Alphonse) Steyaert:
Archbishop Denis (Alphonse) Steyaert O.C.D. (born , died ) Titular Archbishop of Damascus

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 238
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1901, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013