Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Enrico Grazioli

Deceased

Bishop Emeritus of Guastalla, Italy

Titular Archbishop of Nicopolis in Epiro


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1837Born
24 Sep 185922.5Ordained PriestPriest
18 Mar 189558.0AppointedAuxiliary Bishop of Ferrara, Italy
18 Mar 189558.0AppointedTitular Bishop of Samosata
28 Apr 189558.1Ordained BishopTitular Bishop of Samosata
30 Nov 189659.7AppointedBishop of Guastalla, Italy
13 Apr 1897³60.0ResignedBishop of Guastalla, Italy
24 Mar 189861.0AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
6 Mar 190668.9DiedBishop Emeritus of Guastalla, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Enrico Grazioli (VIAF: 88937465)
Archbishop Enrico Grazioli (born , died ) Bishop Emeritus of Guastalla

EventPlace
Birth PlaceMinerbio, Archdiocese of Bologna
Ordained BishopCathedral, Ferrara, Archdiocese of Ferrara

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 294, and Page 413
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 497
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1895, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Jun 2017