Catholic-Hierarchy DC

Bishop Justinas Staugaitis

Deceased

Bishop of Telšiai


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1866BornTupikai
24 Jun 189023.6Ordained PriestPriest
5 Apr 192659.4AppointedBishop of Telšiai, Lithuania
5 Apr 192659.4AppointedPrelate of Klaipeda, Lithuania
25 Apr 192659.4Ordained BishopBishop of Telšiai, Lithuania
193972.1ResignedPrelate of Klaipeda, Lithuania
8 Jul 194376.7DiedBishop of Telšiai, Lithuania

MicroData Summary for Justinas Staugaitis:
Bishop Justinas Staugaitis (born , died ) Bishop of Telšiai

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Additions/Corrections (front)
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 22
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Number 17,596

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013