Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manoel da Silva Gomes

Deceased

Archbishop Emeritus of Fortaleza, Ceara

Titular Archbishop of Viminacium


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1874BornSalvador
15 Nov 189925.7Ordained PriestPriest of São Salvador da Bahia, Brazil
11 Apr 191137.1AppointedAuxiliary Bishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
11 Apr 191137.1AppointedTitular Bishop of Mopsuestia
29 Oct 191137.6Ordained BishopTitular Bishop of Mopsuestia
16 Sep 191238.5AppointedBishop of Fortaleza (Ceará), Brazil
10 Nov 191541.7AppointedArchbishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
24 May 194167.2ResignedArchbishop of Fortaleza, Ceara, Brazil
24 May 194167.2AppointedTitular Archbishop of Viminacium
14 Mar 195076.0DiedArchbishop Emeritus of Fortaleza, Ceara, Brazil

MicroData Summary for Manoel da Silva Gomes:
Archbishop Manoel da Silva Gomes (born , died ) Archbishop Emeritus of Fortaleza

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013