Catholic-Hierarchy DC

Paul Cardinal Shan Kuo-hsi, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kaohsiung

Cardinal-Priest of San Crisogono


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1923BornPuyang
18 Mar 195531.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
15 Nov 197955.9AppointedBishop of Hwalien, Taiwan
14 Feb 198056.2Ordained BishopBishop of Hwalien, Taiwan
4 Mar 199167.3AppointedBishop of Kaohsiung, Taiwan
21 Feb 199874.2Elevated to Cardinal
21 Feb 199874.2AppointedCardinal-Priest of San Crisogono
17 May 199874.5InstalledCardinal-Priest of San Crisogono
5 Jan 200682.1RetiredBishop of Kaohsiung, Taiwan
22 Aug 201288.7DiedBishop Emeritus of Kaohsiung, Taiwan

MicroData Summary for Paul Shan Kuo-hsi:
Cardinal Paul Shan Kuo-hsi S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Kaohsiung

  • a priest for 57.4 years
  • a bishop for 32.5 years
  • a cardinal for 14.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 5 Jan 2006
  • i: Bollettino, 12 May 1998
  • d: CB, 22 Aug 2012
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013