Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Hung Shan-chuan, S.V.D.

Archbishop Emeritus of Taipei, Taiwan


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1943 Born
197329.1ProfessedMember of Society of the Divine Word
23 Jun 197329.5Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
16 Jan 200662.1AppointedBishop of Kiayi, Taiwan
28 Feb 200662.2Ordained BishopBishop of Kiayi, Taiwan
9 Nov 200763.9AppointedArchbishop of Taipei, Taiwan
9 Nov 200763.9AppointedApostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu, Taiwan
23 May 202076.5RetiredArchbishop of Taipei, Taiwan
23 May 202076.5RetiredApostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu, Taiwan

MicroData Summary for John Hung Shan-chuan
Archbishop John Hung Shan-chuan S.V.D. (born ) Archbishop Emeritus of Taipei

EventPlace
Birth PlacePenghu Island, Diocese of Kiayi
Ordained BishopAuditorium, Fu Jen Catholic High School, Kiayi, Diocese of Kiayi

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Taipei.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 16 Jan 2006
  • ob: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 184, Number 15,082
  • ab: Bollettino, 9 Nov 2007
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)
  • b: Bishops-In-China.com, 10 Jan 2020
  • r: Bollettino, 23 May 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 25 May 2020

Quantcast