Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Eugène Rougerie

Deceased

Bishop of Pamiers


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1832BornAixe-sur-Vienne
7 Oct 185523.7Ordained PriestPriest of Limoges, France
17 Feb 188149.1SelectedBishop of Pamiers, France
13 May 188149.3ConfirmedBishop of Pamiers, France
29 Jun 188149.4Ordained BishopBishop of Pamiers, France
20 Feb 190775.1DiedBishop of Pamiers, France

MicroData Summary for Pierre-Eugène Rougerie:
Bishop Pierre-Eugène Rougerie (born , died ) Bishop of Pamiers

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 112

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013