Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thaddée Nsengiyumva

Deceased

Bishop of Kabgayi


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1949BornBungwe
20 Jul 197526.3Ordained PriestPriest
18 Nov 198738.7AppointedCoadjutor Bishop of Kabgayi, Rwanda
31 Jan 198838.9Ordained BishopCoadjutor Bishop of Kabgayi, Rwanda
7 Oct 198940.6SucceededBishop of Kabgayi, Rwanda
8 Jun 199445.2DiedBishop of Kabgayi, Rwanda

MicroData Summary for Thaddée Nsengiyumva:
Bishop Thaddée Nsengiyumva (born , died ) Bishop of Kabgayi

  • a priest for 18.9 years
  • a bishop for 6.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 108, Number 9,525
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013