Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel de Medeiros Guerreiro

Deceased

Bishop Emeritus of Nampula


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1891BornLagoa, Portugal
24 Aug 191322.4Ordained PriestPriest
10 Apr 193746.0AppointedBishop of São Tomé of Meliapore, India
15 Aug 193746.3Ordained BishopBishop of São Tomé of Meliapore, India
2 Mar 195159.9AppointedBishop of Nampula, Mozambique
30 Nov 196675.6RetiredBishop of Nampula, Mozambique
30 Nov 196675.6AppointedTitular Bishop of Praecausa
27 Jan 197179.8ResignedTitular Bishop of Praecausa
10 Apr 197887.0DiedBishop Emeritus of Nampula, Mozambique

MicroData Summary for Manuel de Medeiros Guerreiro:
Bishop Manuel de Medeiros Guerreiro (born , died ) Bishop Emeritus of Nampula

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 40.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • bp/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013