Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ernesto Gonçalves da Costa, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Faro {Algarve}


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1921BornSão Romão de Ucha
25 Jul 194624.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Oct 196241.2AppointedBishop of Inhambane, Mozambique
30 Dec 196241.4Ordained BishopBishop of Inhambane, Mozambique
27 Aug 197453.0AppointedApostolic Administrator of Lourenço Marques, Mozambique
23 Dec 197453.4AppointedBishop of Beira, Mozambique
18 Jan 197553.4AppointedApostolic Administrator of Inhambane, Mozambique
9 Mar 197553.6ResignedApostolic Administrator of Lourenço Marques, Mozambique
8 Feb 197654.5ResignedApostolic Administrator of Inhambane, Mozambique
3 Dec 197655.3ResignedBishop of Beira, Mozambique
4 Apr 197755.6AppointedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
21 Apr 198866.7ResignedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
7 Jan 200280.4DiedBishop Emeritus of Faro {Algarve}, Portugal

MicroData Summary for Ernesto Gonçalves da Costa:
Bishop Ernesto Gonçalves da Costa O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Faro {Algarve}

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 39.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 192
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013